Перша війна, яку в Росії називають Вітчизняною, відбулася, як багато хто вважає, геть не в 1941 році. Першою війною що отримала статус "Вітчизняна" стала війна 1812 року
Перша війна, яку в Росії називають Вітчизняною, відбулася, як багато хто вважає, геть не в 1941 році. Першою війною що отримала статус "Вітчизняна" стала війна 1812 року.
Спочатку давайте розберемося, що таке "Вітчизняна війна"? Вітчизняна війна - це така війна, коли йдеться про захист країни - вітчизни. За всю історію Росії таких воєн було дві: 1812 року і 1941. Усі інші війни Росія розв'язувала сама і вела їх на території країн, які згодом і захоплювала.
Що стосується війни 1812 року, то міфологи Росії завжди і скрізь вказували, що її проти Росії розв'язав Наполеон. Що насправді є брехнею!
Насправді все було навпаки!
Війну з Наполеоном на наш подив розв'язав саме російський імператор Олександр I, але давайте про все і по порядку.
Олександр і Наполеон
Спочатку давайте розберемося хто ж такий Наполеон?
Наполеон був обраний і проголошений імператором Франції волею Сенату 18 березня 1804 року!
Підкреслюю: Наполеон був обраний народним голосуванням, причому практично одноголосно, проти його кандидатури проголосувало всього 0,07 %. Мало того, 2 грудня Наполеон був коронований самим Папою Римським!
Так і є, Наполеон був і народним улюбленцем, і обранцем, який мав всю повноту юридичної і релігійної влади.
Чи заслужено Наполеона вважали лідером нації?
Більше чим так! Наполеон був великим реформатором, і саме завдяки йому у Франції були здійснені наступні великі перетворення:
- Цивільний кодекс, "Кодексу Наполеона", за яком живе і сьогодні вся Європа.
- Французький банк, який врятував Францію від інфляції.
- Реформа всіх сфер управління.
- Юридичні документи на право власності, видані усім громадянам.
- Десятки шосейних доріг.
- Оздоровлення всіх сфер життєдіяльності.
- Нова адміністративна система.
- Нова система загальної освіти
А також: ввів в моду стиль ампір? Розробив адекватну систему нумерації будинків з розділенням на парну і непарну сторони! Відмінив внутрішні митні збори, ввів місцеве самоврядування у відсталих кріпацьких країнах, скасував інквізицію! І багато іншого!
Пушкін так сформулював історичну роль Наполеона: "І світу вічну свободу з мороку заслання заповідав"!
Ким же був Олександр, цар російський? І чи російський? Батьками цього "росіянина душею і православного царя Олександра" були: його батько Павло - син німки Катерини Другої, в дівоцтві: Софія Августа Фредерика фон Анхальт-Цербст-Дорнбург і німця Петра Третього, він же: Пітер Карл Ульрих герцог Гольштейн-Готторпский, мати Марія Федорівна, в дівоцтві: Софія Марія Доротея Августа Луїза фон Вюртемберг.
Навіть дружина Олександра Луїза Марія Августа Баденська, була "російська" до втрати пульсу.
Олександр прийшов до влади після державного перевороту. Перевороту, профінансованого ворожою державою - Великобританією! Зокрема, достовірно відомо що гроші на підготовку перевороту передавалися послом лордом Уітвортом через його коханку світську левицю Жеребцову - родичку змовників Зубових.
Пізніше декабрист Микита Муравйов писав відверто: "В 1801 році змова під керівництвом Олександра позбавляє Павла престолу і життя без користі для Росії".
Досягнення Олександра феноменальні:
- втягування Росії в кривавий і даремний для неї військовий конфлікт
- повний провал реформ, Аракчиївщина
Причини війни
Насправді у Росії з Францією не могло бути, і не було, ні геополітичних, ні історичних, ні економічних претензій один до одного.
Олександр I розв'язав війну проти Наполеона, навіть не з ідеологічних міркувань, а виключно виходячи з меркантильний міркувань. Війну з Францією Олександру гарно оплачували!
За кожних 100 000 солдат континентальних військ Великобританія платила Росії величезну суму в 1 250 000 фунтів стерлінгів або 8 000 000 рублів, що для Росії, не здатної до ефективного економічного розвитку, через рабський кріпацький режим, було порятунком.
Англія ж, у свою чергу, вела активну війну проти Франції і на суші, і на морі, і агентами-провокаторами в Іспанії.
Великобританія не лише платила Росії за загибель її синів, але і:
- відправила по Ленд-лізу (майже дарма) 150 000 рушниць (в Росії не було виробництва зброї)
- відправила військових фахівців
- списала всі російські кредити, у тому числі і величезна голландська позика в 87 000 000 гульденів!
Багато в чому, якщо не цілком, усі перемоги Росії як в кампанії 1812 року так і в закордонних походах 1813-1814 років були взяті завдяки своєчасним постачанням військових матеріалів : пороху, свинцю і рушниць, а також прямої британської грошової допомоги.
Росія імпортувала з Англії:
- порох - за 1811-1813 роки його було ввезено майже 1100 тонн,
- свинець - тільки влітку 1811 року англійці згідно особливого секретного договору поставили в Росію 1000 тонн свинцю, після тривалої перерви подібного роду постачань із-за континентальної блокади. Цього свинцю повинно було вистачити для ведення бойових дій шістьома російськими корпусами впродовж декількох місяців.
Слід зазначити, що постачання 1000 тонн свинцю в 1811 році врятувало Росію від розгрому в 1812 році.
Окрім всього цього Англія фактично сплатила всю військову кампанію Росії!
У 1812-1814 роках Англія надала Росії субсидії на загальну суму 165 000 000 рублів, що з лишком покрило усі військові витрати.
Так, згідно звіту міністра фінансів Канкріна, російська казна в 1812-1814 роках витратила на війну 157 000 000 рублів. Звідси чистий "доход" 8 000 000 рублів!
І це усе без урахування британської "гуманітарної"допомоги.
Тільки на відновлення спаленої Москви :
- англійське купецтво безоплатно передало Росії 200 000 фунтів стерлінгів, а це приблизно 1,8 тисяч рублів
- приватні пожертвування англійського суспільства склали близько 700 000 фунтів, а це більше 6 тисяч рублів
Війна
У 1804 році Олександр умовив Австрійського імператора створити з ним коаліцію, і вже в 1805 році він попрямував з інтервенцією у Францію через Австрію, але французи прогнали російську армію від своїх меж, а потім 2 грудня 1805 року розгромили росіян і австрійців під Аустерліцем.
Союзна армія під загальним командуванням генерала Кутузова чисельністю близько 85 000 чоловік, з них 60 000 російська армія, 25-тисячна австрійська армія з 278 знаряддями перевершувала армію Наполеона в 73 500чоловік.
Російська армія вперше з часів Петра Великого програла генеральну битву, і відвага російського імператора змінилася повним відчаєм: "Замішання, що охопило союзний олімп, було таке велике,що вся свита Олександра I розбіглася в різні боки і приєдналася до нього тільки вночі, а дехто лише зранку. В перші ж години після катастрофи цар скакав декілька верст лише з лікарем, берейтором, конюхом і двома лейб-гусарами, а коли з ним залишився лейб-гусар, цар, по словам гусара зліз з коня, сів під деревом і заплакав.
Ганебний розгром не зупинив Олександра і вже 30 листопада 1806 року Олександр оголосив скликання ополчення, при цьому він зажадав забрати в рекрути не мало не багато, а 612 000 чоловік! Поміщиків зобов'язали виділити селян понад рекрутський набір не для того, щоб захищати свої хати і поля, а для нового походу через усю Європу черговою інтервенцією у Францію із-за параноїдних амбіцій царя!
Також і в 1806 році, він переконав пруського короля Фрідріха-Вільгельма III знову об'єднатися в коаліцію і оголосити війну Франції.
Війну оголосили. Наполеон був вимушений знову захищати свою країну. Завдяки своїй геніальності французький імператор зумів розгромити пруську і російську армії, які перевищували його за чисельністю.
2 червня 1807 року війська коаліції були розгромлені – під Фрідландом.
Але і цього разу Наполеон не став переслідувати підступних росіян!
Він навіть не перетнув кордон Росії, і даремно! Країна була абсолютно ніким не захищена.
Але Наполеона не цікавила перемога над Росією, він переслідував іншу мету - союз!
Заради цього він обмундирував за рахунок французької казни 6732 солдати 130 генералів і штаб-офіцерів, полонених російської армії. Тих самих, яких привів Суворов. І 18 липня 1800 року відправив їх безоплатно і без взаємного обміну додому, на батьківщину.
Мало того, заради союзу з Росією Наполеон не став вимагати в Тильзиті контрибуції з двічі розгромленої ним Росії. Більше того, від щедрот його, Росії була подарована Белостокська область! Наполеон робив все, щоб зупинити агресію Росії.
Що вчинив Олександр?
Православний цар повівся як політик, під час численних побачень в Тильзиті він цілувався і обнімався з"антихристом" Наполеоном, а потім п'ять років регулярно писав йому листи, що починаються словами: "Государ, брат мій". Не забуваючи паралельно відправляти матері, Марії Федорівні, в дівоцтві - Софія Марія Доротея Августина Луїза фон Вюртемберг, листи наступного змісту : "Тильзит - це тимчасова перерва для того, щоб зібрати ще численнішу армію і знову почати війну"!
Після укладення миру Олександр пішов на безпрецедентний по підлості крок, тільки наступного року він збільшив витрати на військову промисловість в двічі: з 63 400 000 рублів в 1807 році до 118 500 000 рублів в 1808 році! Після цього військовий бюджет збільшувався ще не раз, що дало можливість Олександру вже в 1810 році розгорнути ще більшу армію.
У 1810 року армії Олександра вже розгорнулися на межах Герцогства Варшавського.
Розвідка докладала Наполеону про незвичну активність росіян, але він наполегливо відмовлявся вірити у віроломство Олександра, і не слухав своїх радників, які стверджували, що вірити тому не можна.
А все тому, що Наполеон жив по логіці: якщо союз вигідний обом державам, отже, обидві держави його зберігатимуть!
Крім того, щоб показати свою лояльність Росії французький полководець почав виводити свої війська з німецьких земель!
Потрібно віддати належне Олександру, знову ж таки за британські гроші, збиває шосту антифранцузьку коаліцію і до середини 1811 року умовляє прусського і шведського правителів розпочати війну з Франції!
27 і 29 жовтня 1811 року був підписаний ряд "найвищих велінь" корпусним начальникам, в яких наказувалося готуватися до операції аж на річці Вісла!
Але після того, як до коаліції не увійшов імператор Австрії,з яким велися таємні переговори, з неї вийшов король Пруссії, який відмовився відкрито воювати з Наполеоном і погодився лише на умові, що у разі війни не стануть серйозно діяти проти Росії.
Слід сказати, що проти Наполеона зіграв його колишній маршал Ж.Б. Бернадотт, який порадив Олександру, зважаючи на нездатність битися з французами, використати простір і клімат.
26 квітня 1812 року Наполеон все ще знаходився в Парижі, а Олександр вже гарцював з армією у Вільно, виїхавши з Петербургу 20-го числа.
Наполеон послав парламентера з пропозицією не вступати у війну, Олександр не погодився.
Дипломатичне оголошення війни сталося, причому, за всіма правилами.
16 червня 1812 року глава французького МЗС герцог де Бассано завірив ноту про припинення дипломатичних відносин з Росією, повідомивши про це офіційно європейські уряди.
22 червня 1812 року французький посол Ж. А. Лорістон інформував главу російського зовнішньополітичного відомства про наступне: "Моя місія закінчилася, оскільки прохання князя А.Б. Куракіна про видачу йому паспортів означала розрив, і його імператорська і королівська величність з того часу вважає себе в стані війни з Росією".
Іншими словам: Росія першою оголосила війну Франції, Наполеон виклик прийняв.
Ви можете без зусиль знайти величезну кількість безперечних доказів того, що Наполеон не лише не збирався переходити межу, мало того, він навіть готувався до оборони від агресії Олександра, як робив це усі попередні роки.
Мало того, Наполеон Росії війну не оголошував, а тому ніяких планів ні захоплення, ні вторгнення в Росію у нього не було і бути не могло.
І перейшли французи Неман тільки тому, що більше стояти один навпроти одного і чекати "з моря погоди"не могли. Не могли і тому що таке повторення стояння на Угрі не грало на руку Франції у якої в тилу залишалися ті держави, які не визначилися зі своєю позицією - Австрія і Пруссія.
Цю зміну позиції у своїх мемуарах досить цікаво виклав польський генерал Дезидерій Хлаповский: "Такий пізній виступ в похід і все розташування військ ясно показували, що Наполеон хотів тільки залякати імператора Олександра".
Так і є, французька військова кампанія 1812 року є класичним прикладом самооборони, і вся геніальність плану рухнула виключно через погану розвідку.
Наполеон багато в чому розраховував на психологічний ефект, який викличе його армія, наступаючи, але він просто не був готовий до такого повороту подій!
Як тільки французька армія перейшла в наступ нерви у"Православного Імператора" здали і він втік! А як тільки Олександр покинув армію, та почала хаотично відступати, якщо не сказати "драпати"!
Наполеон просто не міг навіть припустити, що росіяни, які напали на нього, на момент початку бойових дій, не мали ні стратегічного плану, ні навіть головнокомандувача!
Французи просто йшли по п'ятах, не піднімається рука написати відступаючій російській армії, що біжить! Саме цим і пояснюється факт того, чому Наполеон не пішов на столицю - Петербург.
Наполеон був майстром контратаки, він майстерно навчився відбиватися від тих, що наступають на Францію одна за одною агресій, в цьому він був неперевершеним майстром.
Саме тому в 1805 році Наполеон не чекав росіян і австрійців в Парижі, а розгромив агресорів-коаліціонерів в Австрії!
Саме тому Наполеон не чекав росіян, пруссаків, шведів, англійців і австрійців в Парижі в 1812 році!
При цьому, весь час Наполеон будував Францію! Провести реформи, рівних за значимістю яким не зробив за весь час більше ніхто! Він зумів зробити з Франції нову, найрозвинутішу країну світу!
Наполеон все робив правильно. Ось тільки він не міг собі уявити пекельних нелюдських умов, в яких жив російський люд, він навіть не мав на увазі, що вічний голод і нескінченна убогість, а не мороз могли врятувати Росію!
Вступаючи на її територію, Наполеон зіткнувся з тим, що він не міг забезпечити своїх солдатів провіантом, тому як він і не збирався підтягувати обози, думаючи, що зможе купити їжу у місцевих селян за гроші! Саме купити, а не відібрати, оскільки, грабувати селян - це істинно російсько-московська традиція.
Так от, на території Росії Наполеону протистояла не армія і не погода, а убогість народу, не здатного прогодувати навіть себе!
Убогість в союзі з розрухою стали страшними ворогами, що зупинили найсильнішу на той момент армію світу!
Не готовність розуміти, що люди в Росії живуть в нелюдських умовах перемогла. Наполеон був вимушений відступати. Його війська просто не були готові їсти кору з дерев, та і який генерал (у відмінності від російських) не любить своїх солдатів, яких, нагадаю, Наполеон знав поіменно!
Так що міф про перемогу російської зброї, про партизанський опір, про те, що росіяни можуть або уміють воювати - залишився міфом. Росіяни програли усі битви з Наполеоном, і корінь їх "сили" криється зовсім не в тактиці або стратегії, і не тим більше у благородному дусі православного воїнства, а в убогості, голоді, розрусі і зруйнованих дорогах, не зіткнися з якими французька армія, втратила б Британія свого найстараннішого слугу.
Для тих, хто сумнівається в справедливості моїх тверджень рекомендую послухати Євгенія Понасенкова, який дуже багато цікавого розповів про самого Наполеона, і про ганебну для Росії війну 1812 року:
Долучайтесь до нашої спільноти в ВКонтакті
Долучайтесь до нашої сторінки в Фейсбук
Коментарі